Jo, tak já vám dneska něco řeknu o tý Moravě. Jasně pokud jsi tam nikdy nebyl, tak o ní pravděpodobně víš, že tam žijí lidé, kteří o Češích říkají, že jsou blbci a že i my musíme říkat, že Moraváci jsou taky blbci.

IMG 1675 sRGB

Jestli jsi ostřílenější a máš zkušenosti, třeba z nějakého sklípku, kde tvoje firma pořádala teambuilding, tak pro tebe Morava = jedna velká chlastačka. Těmhle turistickejm návštěvám sklípků říkám show pro Pražáka.

Vy, kteří jste tam s námi už byli, víte, že Morava je o něčem jiném.

IMG 1638 sRGB

Jak jsem se tam vlastně ocitnul? No jsem takovej ten typ „všude doma“ a jednoho dne mě tam pozvala moje bývalá spolužačka, která tam měla vztah. A tak jsem dojel. Ale co bylo mé štěstí, že do rodiny, která mě přijala za svého. A od té doby mám rodiny dvě :). Pokrevní nepokrevní, to je přeci jedno, je to součást mé rodiny, mých nejbližších.

IMG 1643 sRGB

Již dvanáctý rok se tam s radostí vracím za Vlastou, Jurou, Kristýnou, Michalem, Jirkou a jejich partnery a dnes už i dětmi. Dříve jsem tam jezdil častěji, skoro každý týden, dnes už je to s časem horší, ale co nevynecháme s mojí milovanou ženou nikdy, jsou hody.

Zkrátka konec srpna patří Jižní Moravě, Moravskému Žižkovu a hodům. Kdo nezažil, nepochopí, 4 dny, kroje, sólo, mája, tradice, tanec, jídlo, víno, pouť, výlety, vinice a moji kamarádi, kteří mě každý rok vítají s hlasitým „nazdar Pražáku“ aby mě trochu popíchli :D.

IMG 1651 sRGB

A jací teda, že tamní lidé jsou? Musím přiznat, že ty, které jsem poznal, v sobě mají více lidskosti než běžní Češi. Když se k nim chováte s pokorou a jak to jen říct....nejste debil, dostanete stejnou měrou nazpátek. Mají srdce na dlani, jsou laskaví, dobrosrdeční, nic není problém a i kdyby oni sami neměli, s vámi se podělí. Jasně všude se najde blbec, ale já měl zatím pokaždé štěstí na skvělé lidi :D.

Tak na Moravu nejezděte chlastat (nebojte, stejně to u toho skončí), ale jezděte tam za lidmi a atmosférou. Jeďte ke kamarádovi, který tam má rodinu nebo si tam nějaké přátele najděte a prožívejte s nimi jejich slasti a strasti a nechte se nakazit zdejším přízvukem a jazykovými rozdílnostmi, které k tomu vínu tak báječně ladí. Jen tak odhalíte tu pravou atmosféru tohoto nádherného kraje v naší zemi. 

IMG 1669 sRGB

Moravě a zdejším lidem, mým kamarádům, mé rodině jsem nechal kus svého srdce a vím, že oni věnovali kus svého mně. Nemůžu se dočkat až mého zatím nevylíhnutého syna (na 70% syna, už vidím jak to sem nenapíšu a hned to budu mít od Týny na talíři) Benedikta poprvé oblečeme do kroje, tak aby poznával tradice kraje, kam se jednou bude vracet i on.

Chcete poradit, co tam musíte vidět? Napište nám :)

VIDEO

Petr
Autor: PetrEmail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
O autorovi
Pohyb mi musí dávat smysl. To je moje heslo a trvalo mi dlouho než jsem na něj přišel. Byl jsem lenoch, který se tu a tam snažil o nějaký sportovní výkon. Zlom přišel až s první zkušeností s kontaktními sporty, do kterých jsem se zamiloval a právě to mi pomohlo odstranit mou averzi k pohybu a sportu. Zkrátka pokud něco děláte jen z nutnosti není to ono.